Nazywamy się Tekla Klebetnica i jesteśmy zespołem młodych ludzi, których połączyła wspólna pasja, tradycja, chęć wspólnego muzykowania i poznawania świata. Zespół istnieje od 2006 roku, a w skład zespołu wchodzą obecnie: Ania Adamowska z Żywca (skrzypce, śpiew), Zygmunt Czupryn z Ustronia (akordeon), Wojciech Świerczyna z Rybnika (gitara) oraz Marcin Bobak z Odrowąża (kontrabas). Gościnnie występuje także Jeno Lisztes z Węgier (cymbały). Wywodzimy się z rodzin, gdzie od lat pielęgnowany był folklor. Uwielbiamy to co robimy, ciągle szkolimy swoje umiejętności oraz poszukujemy nowych, ciekawych inspiracji. Każdy ukończył szkołę muzyczną, a trójka z nas studiuje obecnie na Akademiach Muzycznych – Ania i Marcin w Katowicach, Marek w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji. Zygmunt ma swoją własną firmę, jest menadżerem zespołu oraz przedstawicielem włoskiej firmy i marki akordeonu, na którym obecnie gra - „Scandalli”.

 

Wykonujemy muzykę pasma Karpat - wychodząc od muzyki góralskiej, przeszliśmy wędrówkę poprzez muzykę polską, później słowacką, węgierską i w końcu cygańską w połączeniu z muzyką klasyczną. W naszej grze wykorzystujemy również elementy folkloru całego świata- zawdzięczamy to wspólnemu muzykowaniu z ludźmi z różnych jego stron podczas naszych zagranicznych koncertów. Cechują nas charakterystyczne brzmienie, ciekawe aranżacje znanych i mniej znanych melodii, piękny śpiew solistki białym głosem, wirtuozerskie umiejętności skrzypków. Dzięki wytrwałej pracy jesteśmy coraz bardziej rozpoznawani i cenieni na scenach różnych krajów. Gramy na najwyższej klasy instrumentach, by nasze brzmienie było jak najpiękniejsze i najprzyjemniejsze dla słuchaczy.

 

Naszą wielką ambicją jest promowanie folklorystycznej muzyki na całym świecie. Mamy grono swoich odbiorców w Polsce (głównie na południu, skąd wszyscy pochodzimy), ale staramy się także trafiać do międzynarodowej publiczności, co zaowocowało udziałem w wielu festiwalach i koncertach zagranicznych. Miejsca, w których występowaliśmy do tej pory to m.in.: Słowacja, Czechy, Węgry, Chorwacja, Niemcy, Irlandia, Włochy, Turcja, byliśmy również w Azji - Gruzja i Uzbekistan, a w tym roku także w Texasie (USA)! W lutym tego roku miało miejsce niezwykłe dla nas wydarzenie - wystąpiliśmy na Sali Koncertowej POSM w Bielsku-Białej oraz na Sali Koncertowej Filharmonii Krakowskiej wraz ze znakomitym, światowej sławy cygańskim skrzypkiem, zwanym „królem muzyki cygańskiej”, Robym Lakatosem.

 

Obecnie zakwalifikowaliśmy się do finału 6.edycji programu „Mam Talent” !!! Będziemy walczyć o zwycięstwo już 30 listopada ! Zapraszamy do kibicowania naszemu zespołowi!